Čím přemýšleli ti, kdo rozhodli o osudu bývalého sídla pánského spolku Schlaraffia v Jablonci nad Nisou?


20.leden 2014

Osud bývalého sídla pánského spolku Schlaraffia v Jablonci nad Nisou zdá se zpečetěn rozhodnutím Ministerstva kultury, které jej odmítlo zařadit mezi kulturní památky. Nejenže toto rozhodnutí považuji za chybu, ale za absurdní výsměch zdravému rozumu považuji, jak jej ministerstvo zdůvodnilo.

 

"Budova nebyla prohlášena za kulturní památku, a to především kvůli velmi špatnému technickému stavu. Některé konstrukce zámečku se už zřítily a u dalších to bezprostředně hrozí," řekla pro Mladou frontu DNES tisková mluvčí této instituce. Tak toto je tedy nový přístup českého státu k památkám, které se na jeho území nachází – nechte je dostatečně zdevastovat, protože tím ztratí jakoukoli šanci na ochranu. Historické budovy, které si opravu zaslouží, mají očividně smůlu, jsou příliš ošklivé. Už nám za to nestojí. 

Naopak radost mohou mít všichni ti chytráci, „podnikatelé“ a šmelináři, kteří si historické domy koupili a nechali je dostatečně zpustnout a třeba se doteď báli s nimi cokoli dělat, protože by třeba museli investovat do jejich záchrany, do jejich ochrany a uvedení v původní stav. Teď mohou bez problémů bourat a stavět na jejich místě nové, lepší, modernější. Návod jim dalo samo Ministerstvo kultury České republiky, které se přitom na svém webu chlubí, že „Jedním z veřejných zájmů České republiky je zájem na jejím hmotném kulturním dědictví, tedy historicky vzniklých kulturních hodnotách tvořících součást prostředí života současné a budoucí společnosti“. To jste nám to v případě jabloneckého zámečku pěkně ukázali, cože je to ten „veřejný zájem“. Až je stydno.

Nedá mi to, a na Ministerstvo kultury České republiky se obrátím, a požádám o vysvětlení, jak si taková rozhodnutí a takovou argumentaci mám vysvětlit a co to znamená. A zda by přece jen nechtěli vzít rozum tam, kam patří, a své rozhodnutí přehodnotit…uvidíme, zda si dosluhující ministr v demisi, nebo nastupující ministr neřeknou, že někdo někde v té Praze zase udělal absolutní blbost, zda se v nich neprobudí pocit zodpovědnosti, nenavlhčí razítko a pod dokument, zachraňující tuto krásnou budovu přece jen ten „štempl“ dají.


[Více o objektu lze najít na internetových stránkách města Jablonce nad Nisou - http://www.mestojablonec.cz/cs/mesto/jablonecky-mesicnik/11-2007/ohrozene-pamatky.html]  

Zpět

 

Mgr.  Václav Horáček
e-mail: zc.zenats@kecaroh.valcav
web: www.vaclavhoracek.cz

Adresa kanceláře:
Sněmovní 4, 118 26 Praha 1
(mapa)

Adresa kanceláře v regionu:
Podhorská 377/20,
466 01  Jablonec nad Nisou
(mapa)

Úřední hodiny:
po telefonické či e-mailové domluvě

Asistentka:
Ivana Večeřová
e-mail: zc.manzes@23avorecev.anavi
telefon: 602 292 937

Zasílání novinek na e-mail

Budeme Vám zasílat odkazy na nové články na webu. Neunikne Vám žádná novinka!

Odhlášení lze provést z každého příchozího e-mailu.

Poslední fotografie

Web a IT infrastruktura: www.tfnet.cz
© 2013 Mgr. Václav Horáček - oficiální stránky poslance