Horáček: Přenést zodpovědnost za uzavření pošt v obcích na starosty je zbabělý alibismus


6.květen 2015

Jak to tedy bude podle tohoto návrhu nově fungovat? Česká pošta oznámí těm méně šťastným starostům či starostkám, že jejich poštu nechce „obsluhovat“ sama, a že jim tedy navrhuje, aby ji provozovali v režimu „Partner“ v rámci obecního úřadu a podíleli se tak na úhradě případné ztráty. „Jakou možnost potom daný starosta má? Buď tuto odpovědnost přijme, sice zachrání poštovní pobočku pro své obyvatele, ale nejenže zatíží obecní rozpočet, ale také přijme nemalou míru odpovědnosti (včetně hmotné). Nebo takovou „nabídku“ České pošty odmítne. Pak ale odpovědnost za uzavření pošty bude na starostovy, který bude označen za viníka konce místní pošty, protože ji přece odmítl převzít,“ říká Mgr. Václav Horáček, poslanec Parlamentu České republiky. Takový postup je podle něj nutné odmítnou a již nyní říci jasně, že Vláda České republiky a Ministerstvo vnitra se nemohou tímto způsobem zbavit odpovědnosti za Českou poštu a její fungování. Podobně nerealistický je návrh na to, aby místní poštovní pobočky byly v regionálních obchodech. „Mnoho obcí dnes nemá fungující obchody, nebo jsou spravovány cizinci. Představa, že pobočka České pošty se všemi jejímu službami bude spravována těmi, kdo mnohdy ani neumí česky, je prostě nesmyslná,“ komentuje návrh poslanec Horáček. 
„Je na managementu státního podniku Česká pošta, respektive na Ministerstvu financí, aby jasně řekli, jaký bude další osud poboček na malých městech a obcích, jak budou fungovat a aby odpovědnost za toto rozhodnutí a další kroky byla na nich. Naopak je potřeba odmítnout snahu tuto odpovědnost přenést na starosty, o to více v situaci, kdy nebudou mít reálný prostor pro zodpovědné rozhodování,“ dodává Václav Horáček. 
Ten se chce proti návrhu postavit také během jednání Poslanecké sněmovny, až legislativní norma k projednání dorazí. „Věřím, že se proti tomuto zběsilému návrhu postaví také další poslanci napříč politickým spektrem. Osobně bych doporučil starostům obcí a měst, aby se na své poslance v této věci obrátili a požádali je, aby se jich ve věci České pošty během projednávání zákona zastali,“ uzavírá poslanec Václav Horáček. 

Zpět

 

Mgr.  Václav Horáček
e-mail: zc.zenats@kecaroh.valcav
web: www.vaclavhoracek.cz

Adresa kanceláře:
Sněmovní 4, 118 26 Praha 1
(mapa)

Adresa kanceláře v regionu:
Podhorská 377/20,
466 01  Jablonec nad Nisou
(mapa)

Úřední hodiny:
po telefonické či e-mailové domluvě

Asistentka:
Ivana Večeřová
e-mail: zc.manzes@23avorecev.anavi
telefon: 602 292 937

Zasílání novinek na e-mail

Budeme Vám zasílat odkazy na nové články na webu. Neunikne Vám žádná novinka!

Odhlášení lze provést z každého příchozího e-mailu.

Poslední fotografie

Web a IT infrastruktura: www.tfnet.cz
© 2013 Mgr. Václav Horáček - oficiální stránky poslance