26.září 2012
Doporučuji výborný článek, který vznikl jako pomoc a rada pro ostatní občany a zaslouží si, šířit tyto informace dál:
Přidáno 24.09.2012
Všude kolem nás je spousta škodičů, kteří se snaží vylákat z lidí peníze často pod příslibem velkých slev a ještě větších výhod. Typicky jsou to podomní prodavači elektřiny nebo plynu, najdou se ale i ve finančním sektoru. Jeden podpis pak může snadno udělat zásek do peněženky, ze kterého se budete vzpamatovávat měsíce nebo i roky. Dnešní článek přináší tip, co udělat, když už jste takovou smlouvu podepsali. A až pojedete o víkendu navštívit rodiče nebo prarodiče, nezapomeňte je před škodiči varovat. Vždyť ani Budulínek nesměl otevírat dveře nikomu cizímu.
dTest: Něco málo ze zákona
Smlouvy uzavřené na předváděcích akcích a při podomním prodeji patří mezi spotřebitelské smlouvy uzavřené mimo prostory obvyklé k podnikání dodavatele/prodávajícího (§ 57 občanského zákoníku).
Podstatným a pro spotřebitele zásadním rozdílem oproti smlouvám uzavřeným v běžné obchodní síti je právo od smlouvy písemně odstoupit do 14 dnů od jejího uzavření.
Nedošlo-li dosud ke splnění dodávky zboží či služeb dodavatelem, může spotřebitel od smlouvy odstoupit bez uvedení důvodů a bez jakékoliv sankce do 1 měsíce. Až rok na odstoupení má v případě, že o tomto právu nebyl informován.
Do května 2012 existovala jedna výjimka – řečené neplatilo u smluv, u kterých si spotřebitel výslovně sjednal návštěvu prodejce za účelem uzavření smlouvy. Toho neseriózní prodejci zneužívali a nutili spotřebitele k podpisu i jakési „pozvánky na osobní návštěvu“, a to přesto, že smlouva byla uzavřena třeba v restauraci. Nově byla tato výjimka ze zákona vypuštěna. Spotřebitel nyní nemůže odstoupit pouze od smlouvy o opravě a údržbě věci provedené v místě určeném spotřebitelem na jeho žádost (typicky to jsou opravy prováděné v domácnostech).
To ale neplatí, pokud dodavatel provede jinou než vyžádanou opravu nebo dodá jiné zboží než nutné k provedení opravy nebo údržby. Pokud vzniknou případné spory ohledně platnosti či
neplatnosti uzavřené smlouvy, jakože zajisté vzniknou, nezbude než se v rámci občanskoprávního sporu obrátit na soud. Není lepší se sporům vyhýbat a nic nepodepisovat?
Vzor pro odstoupení od smlouvy si můžete stáhnout zdarma na www.dtest.cz/predvadecky. Písemné odstoupení je třeba dodavateli/prodávajícímu doručit doporučeně do 14 dnů od podpisu smlouvy. Buď současně, nebo následně co nejdříve byste měli vrátit veškeré smlouvou získané věci, včetně dárků.
Dodavatel/prodávající je povinen vám vrátit zaplacené finanční částky do 30 dnů od doručení odstoupení od smlouvy
Zdroj článku: http://www.jozakolar.cz/clanek-178-nenechte-se-odrbat/
Zdroj: dTest.cz
Budeme Vám zasílat odkazy na nové články na webu. Neunikne Vám žádná novinka!
Odhlášení lze provést z každého příchozího e-mailu.