Poslanec Horáček s hejtmanem Půtou jednají o vzniku krajského soudu v Liberci


30.duben 2015

„Když president Zeman během své návštěvy Libereckého kraje oznámil, že se Liberecký kraj po letech dočká krajského soudu, byl jsem rád, protože jsem byl jedním z těch, kdo po tomto kroku volal již dlouho. Bohužel jsem následně zjistil, že dosud není v procesu potřebná legislativa, která by k naplnění tohoto slibu vedla. Proto jsme spojili úsilí s hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou a setkali se s ministrem spravedlnosti,“ říká poslanec Václav Horáček. Ze schůzky s ministrem vyplynulo, že president Zeman s ministrem spravedlnosti o zřízení krajského soudu sice jednal, a ten potvrdil svou podporu záměru, dosud ale není připravena legislativní norma, která by jeho vznik umožnila. 
„Liberecký kraj se již dříve obrátil na Vládu České republiky a požádal ji v této věci o pomoc, mimo jiné proto, že sám navrhl potřebný zákon. Domníváme se proto, že nejsnazší a nejrychlejší cestou by nyní bylo, aby si Vláda České republiky připravený návrh zákona osvojila, projednala jej a předložila Parlamentu České republiky ke schválení. Pak by bylo možné slib pana presidenta relativně rychle naplnit,“ říká hejtman Libereckého kraje, Martin Půta. 
Zřízení krajského soudu v Liberci nic nebrání. Technické i administrativní zajištění je již několik let de facto připraveno a jednalo by se tak víceméně o administrativní úkon. Ten by ale naopak resortu spravedlnosti umožnil šetřit nemalé finanční prostředky. „Převážet nesmyslně spisy, souzené či svědky z Liberce do Ústí nad Labem, případně zpět, je drahé, prodlužuje to samotné řízení a obtěžuje všechny účastníky soudních řízení,“ říká poslanec Horáček. Také podle hejtmana Půty není důvod, aby se návrh ve Vládě či v Parlamentu „zasekl“. „Vzhledem k tomu, že tato změna nijak nezatíží státní rozpočet, ale naopak spíše pomůže šetřit finanční prostředky, není důvod, aby mu poslanci nedali zelenou,“ komentuje hejtman Půta. 
Poslanec Václav Horáček se s hejtmanem Martinem Půtou dohodl na tom, že se v dalších měsících na prosazení nové legislativy budou soustředit. Společně budou o navrženém postupu jednat nejen s poslanci a senátory z Libereckého kraje, ale chtějí také navštívit premiéra České republiky a i nadále úzce spolupracovat s ministrem spravedlnosti. „Jsme velmi rádi, že ministr Pelikán se staví k návrhu positivně a že je připraven vyjít nám vstříc s prosazením potřebné legislativy,“ uzavírají společně Horáček s Půtou. 

Zpět

 

Mgr.  Václav Horáček
e-mail: zc.zenats@kecaroh.valcav
web: www.vaclavhoracek.cz

Adresa kanceláře:
Sněmovní 4, 118 26 Praha 1
(mapa)

Adresa kanceláře v regionu:
Podhorská 377/20,
466 01  Jablonec nad Nisou
(mapa)

Úřední hodiny:
po telefonické či e-mailové domluvě

Asistentka:
Ivana Večeřová
e-mail: zc.manzes@23avorecev.anavi
telefon: 602 292 937

Zasílání novinek na e-mail

Budeme Vám zasílat odkazy na nové články na webu. Neunikne Vám žádná novinka!

Odhlášení lze provést z každého příchozího e-mailu.

Poslední fotografie

Web a IT infrastruktura: www.tfnet.cz
© 2013 Mgr. Václav Horáček - oficiální stránky poslance