Příjmy měst, obcí a krajů se propadají, situace je vážná


17.březen 2015

Poslanec Parlamentu České republiky, Mgr. Václav Horáček, se proto v písemné interpelaci obrací na vicepremiéra a ministra financí České republiky, Andreje Babiše. „Výběr daní, respektive jejich přerozdělení do měst, obcí a krajů za leden, únor a počátek března 2015 je více než katastrofální, a pokud nedojde k okamžité nápravě, hrozí, že města a obce a kraje se v dalších měsících dostanou do vážných ekonomických potíží. Jejich příjmy se velmi rychle dostaly do situace, ve které se nacházely před změnou Rozpočtového určení daní, která proběhla v roce 2011,“ píše poslanec Horáček ministru financí Babišovi.

Jak pokračuje, obce, města i kraje odhadovaly letošní příjmy podle optimistických zpráv, které ministerstvo financí v čele s Andrejem Babišem opakovaně veřejně sdělovalo. „Jak si tedy lze vysvětlit současný stav? Ekonomická čísla ukazují, že ekonomika roste. Znamená to tedy, že se zásadně zhoršil výběr daní?,“ ptá se Horáček dále. 

V tom mu dává za pravdu starosta města Chrastavy, Ing. Michael Canov. „Současný stav jde proti všemu, co bylo prezentováno. Jediné vysvětlení současné situace je ten, že se katastrofálně zhoršil výběr daní, namísto výrazného zlepšení, které sliboval ministr Babiš před volbami i poté, co se stal ministrem financí,“ podotýká Canov. 

Se stejnými potížemi se potýká také sousední Hrádek nad Nisou. Jeho starosta Josef Horinka jen za první dva měsíce roku avizoval propad o 2 miliony korun v porovnáním se stejným obdobím tohoto roku. „Jestli to takhle půjde dál., necháme radnice představitelům vládnoucí koalice. Ti si s tím jistě poradí,“ říká Horinka ironicky, zároveň tím ale potvrzuje vážnost situace.

„Nejinak je tomu v případě Železného Brodu. Za první dva měsíce roku 2015 se příjmy města z rozpočtového určení daní propadly o 1,7 milionu korun, první čísla za březen tento špatný trend jen potvrzují,“ doplňuje Mgr. Václav Horáček, který je radním Železného Brodu.

Propad příjmů ale zaznamenávají také kraje. Podle hejtmana Martina Půty sice situace zatím není tragická, nechtěl by ji ale ani podceňovat. „Věříme, že v dalších měsících se situace výrazně změní a že předpokládané příjmy budou naplněny. Pokud se trend brzy nezmění, budeme muset přijmout úsporná opatření, především v otázce investic a hledat další vnitřní úspory,“ hodnotí situaci hejtman Půta.

 

Zpět

 

Mgr.  Václav Horáček
e-mail: zc.zenats@kecaroh.valcav
web: www.vaclavhoracek.cz

Adresa kanceláře:
Sněmovní 4, 118 26 Praha 1
(mapa)

Adresa kanceláře v regionu:
Podhorská 377/20,
466 01  Jablonec nad Nisou
(mapa)

Úřední hodiny:
po telefonické či e-mailové domluvě

Asistentka:
Ivana Večeřová
e-mail: zc.manzes@23avorecev.anavi
telefon: 602 292 937

Zasílání novinek na e-mail

Budeme Vám zasílat odkazy na nové články na webu. Neunikne Vám žádná novinka!

Odhlášení lze provést z každého příchozího e-mailu.

Poslední fotografie

Web a IT infrastruktura: www.tfnet.cz
© 2013 Mgr. Václav Horáček - oficiální stránky poslance