Každý jdeme do voleb s nějakým svým „příspěvkem“, nápadem, plánem, vizí. Mým příspěvkem do nadcházejícího volebního období je snaha co nejvíce peněz z různých ministerských dotačních titulů poslat přímo do obcí a měst, která by si je měla spravovat sama, včetně určení, na co budou využita.
Ten nápad, nebo možná spíš plán se mi v hlavě rodil dlouho – po diskusích se starosty malých obcí, ale i primátory a či úředníky.Všichni viděli problém s dotacemi tak, jak jsou dnes realizovány, včetně účelů, na které jsou určeny, nejasnými pravidly, kontrolami. A všichni jsme se shodovali na tom, že jsou to sakra drahé peníze – protože než do města či obce dojdou, spravuje je mnoho úřadů, úředníků a ti všichni něco stojí. Proto jednou z mou priorit je posílení obecních a městských rozpočtů na úkor různých ministerských dotačních titulů.
Proč rušit různé dotační programy, kterých máme v České republice desítky?Protože nejsou efektivní ani spravedlivou cestou přerozdělování státních finančních prostředků, protože k sobě přitahují korupci a klientelismus, a protože mnohdy „nutí“ úspěšné uchazeče realizovat jiné projekty, než jsou v daném místě opravdu potřeba, a to jen proto, že někdo v Praze rozhodl, co nyní jako stát budeme podporovat, bez skutečné znalosti potřeb v různých koutech naší země. Oproti tomu zrušení těchto dotačních programů a rozdělení finančních prostředků rovným dílem mezi obce a města v České republice prostřednictvím rozpočtového určení daní by znamenalo především pro menší a střední města a obce vítanou pravidelnou a jistou finanční injekci, která by umožnila rozhodovat přímo v daném místě, na co budou tyto finanční prostředky využity – zda na novou školku, chodník, nebo park.
Odpadl by velký kolotoč jejich rozdělování, který je prosycen různými zájmovými skupinami, korupcí, nesystémovým plýtváním. Odpadla by chybovost a nadměrná administrativa, která zvyšuje byrokratickou zátěž starostů a místních úředníků. O tom, co bude s penězi, by rozhodovali přímo lidé v daném místě, a také oni by prováděli základní kontrolu, jak se s těmito finančními prostředky nakládá. Města a obce by byly motivovány k transparentním výběrovým řízením s důrazem na cenu a kvalitu, protože jednak by šlo o jejich peníze, nikoli o nějaké abstraktivní dotace, a především – peníze uspořené na dobrém tendru by zůstaly v obci k dalšímu využití, nevracely by se zpět poskytovateli dotace, jako je to dnes, což snižuje „potřebu šetřit“. Každý rok protečou různými takovými dotačními programy desítky miliard korun.
Změna v systému by umožnila ušetřit miliardy korun a ty investovat tam, kde je to potřeba.