Proč rušit dotační programy v České republice?


9.září 2013

Každý jdeme do voleb s nějakým svým „příspěvkem“, nápadem, plánem, vizí. Mým příspěvkem do nadcházejícího volebního období je snaha co nejvíce peněz z různých ministerských dotačních titulů poslat přímo do obcí a měst, která by si je měla spravovat sama, včetně určení, na co budou využita.  Ten nápad, nebo možná spíš plán se mi v hlavě rodil dlouho – po diskusích se starosty malých obcí, ale i primátory a či úředníky.

Všichni viděli problém s dotacemi tak, jak jsou dnes realizovány, včetně účelů, na které jsou určeny, nejasnými pravidly, kontrolami.  A všichni jsme se shodovali na tom, že jsou to sakra drahé peníze – protože než do města či obce dojdou, spravuje je mnoho úřadů, úředníků a ti všichni něco stojí. Proto jednou z mou priorit je posílení obecních a městských rozpočtů na úkor různých ministerských dotačních titulů. 

Proč rušit různé dotační programy, kterých máme v České republice desítky?


Protože nejsou efektivní ani spravedlivou cestou přerozdělování státních finančních prostředků, protože k sobě přitahují korupci a klientelismus, a protože mnohdy „nutí“ úspěšné uchazeče realizovat jiné projekty, než jsou v daném místě opravdu potřeba, a to jen proto, že někdo v Praze rozhodl, co nyní jako stát budeme podporovat, bez skutečné znalosti potřeb v různých koutech naší země. Oproti tomu zrušení těchto dotačních programů a rozdělení finančních prostředků rovným dílem mezi obce a města v České republice prostřednictvím rozpočtového určení daní by znamenalo především pro menší a střední města a obce vítanou pravidelnou a jistou finanční injekci, která by umožnila rozhodovat přímo v daném místě, na co budou tyto finanční prostředky využity – zda na novou školku, chodník, nebo park.

Odpadl by velký kolotoč jejich rozdělování, který je prosycen různými zájmovými skupinami, korupcí, nesystémovým plýtváním. Odpadla by chybovost a nadměrná administrativa, která zvyšuje byrokratickou zátěž starostů a místních úředníků. O tom, co bude s penězi, by rozhodovali přímo lidé v daném místě, a také oni by prováděli základní kontrolu, jak se s těmito finančními prostředky nakládá. Města a obce by byly motivovány k transparentním výběrovým řízením s důrazem na cenu a kvalitu, protože jednak by šlo o jejich peníze, nikoli o nějaké abstraktivní dotace, a především – peníze uspořené na dobrém tendru by zůstaly v obci k dalšímu využití, nevracely by se zpět poskytovateli dotace, jako je to dnes, což snižuje „potřebu šetřit“. Každý rok protečou různými takovými dotačními programy desítky miliard korun.

Změna v systému by umožnila ušetřit miliardy korun a ty investovat tam, kde je to potřeba. 

Zpět

 

Mgr.  Václav Horáček
e-mail: zc.zenats@kecaroh.valcav
web: www.vaclavhoracek.cz

Adresa kanceláře:
Sněmovní 4, 118 26 Praha 1
(mapa)

Adresa kanceláře v regionu:
Podhorská 377/20,
466 01  Jablonec nad Nisou
(mapa)

Úřední hodiny:
po telefonické či e-mailové domluvě

Asistentka:
Ivana Večeřová
e-mail: zc.manzes@23avorecev.anavi
telefon: 602 292 937

Zasílání novinek na e-mail

Budeme Vám zasílat odkazy na nové články na webu. Neunikne Vám žádná novinka!

Odhlášení lze provést z každého příchozího e-mailu.

Poslední fotografie

Web a IT infrastruktura: www.tfnet.cz
© 2013 Mgr. Václav Horáček - oficiální stránky poslance