Změny DPH: Důchodová reforma i kompenzace pro občany


20.únor 2012

I.     Jak se změní daň z přidané hodnoty?

Vláda prosadila změny sazby daně z přidané hodnoty. Už letos se tak snížená sazba zvýšila z 10 % na 14 %. V roce následujícím má pak dojít ke sjednocení obou sazeb na 17,5 %, čímž se současná základní sazba sníží o 2,5 P.b.

Proč je nutné změny v DPH provést?

Česká republika je nucena především kvůli demografickému vývoji provést důchodovou reformu. Ta s sebou nese počáteční náklady, které se začnou do systému navracet se zpožděním. Nyní je nutné je kompenzovat.

 

Jaké budou příjmy, které tyto změny DPH do státního rozpočtu přinesou?

Se změnami DPH byl zároveň upraven zákon o rozpočtovém určení daní. I díky němu půjdou prostředky získané změnou DPH plně do státního rozpočtu. Odhad tohoto dodatečného výnosu je 21,3 miliardy korun v roce 2012 a 22,5 miliardy korun v roce 2013.

 

II. A jak tyto změny souvisejí s důchodovou reformou?

Prostředky, které stát změnou sazby daně z přidané hodnoty získá, budou použity na financování důchodové reformy.

V čem důchodová reforma spočívá a proč je potřeba ji dofinancovat?

Dnes slouží k vyplácení důchodů tzv. průběžný pilíř, na který přispívají pracující lidé daní ze mzdy (sociální pojištění) a ze kterého jsou zároveň všechny důchody vypláceny. Zavedením tzv. druhého pilíře dojde v tomto systému k výpadkům příjmů. Lidé totiž získají možnost zaplatit na pojištění méně a tuto částku uspořit si na svých individuálních účtech.

Takto vzniklý počáteční deficit je potřeba nejprve pokrýt z vlastních zdrojů. Tedy ze změn v sazbě DPH. Jde ale o dlouhodobě výhodný krok. Náklady totiž začnou být kompenzovány v okamžiku, kdy uživatelé druhého pilíře půjdou do důchodu a část penze budou čerpat nikoli od státu, ale právě z individuálního spoření.

 

Jsou peníze získané změnou DPH určeny pouze na financování důchodové reformy?

Bude-li pokryt výpadek financí vzniklý důchodovou reformou, půjdou příjmy ze změny DPH na pokrytí deficitu současného průběžného pilíře.

Kvůli demografickému vývoji totiž přibývá těch, kteří důchody čerpají, a ubývá těch, kteří na důchody přispívají. Takto vzniklý roční schodek už v tuto chvíli přesahuje 45 miliard korun. Důchody však není možné nevyplatit a schodek musí být pokrytý z výnosu jiných daní.

Pro tento rok, kdy se DPH mění, půjdou prostředky získané navýšením sazby na financování deficitu průběžného pilíře. Důchodová reforma bude totiž startovat až v roce 2013.

 

Proč se financuje důchodová reforma zrovna z DPH?

Situaci způsobenou výše popsaným demografickým vývojem je v zásadě možné řešit třemi způsoby:

·         zvýšením příjmů,

·         snížením výdajů,

·         zapojením jiných zdrojů.


Zvýšení příjmů

Bylo by možné zvýšit sociální pojištění, tedy zdanění práce.  To máme ale už nyní relativně největší v Evropě: z každé koruny, o kterou se náklady práce zvýší, ale dostane zaměstnanec čistého asi jen 48 %, zbytek, tj. 52 %, připadá na odvody.

Pokud bychom tedy šli cestou zvyšování nákladů práce, podkopali bychom konkurenceschopnost české ekonomiky a zároveň snížili motivaci pro hospodářskou aktivitu.

Snížení výdajů

Opatření proti nadměrnému růstu výdajů již přijata byla. Jedná se například o úpravu věku odchodu do důchodu či úpravu valorizací.

Všechny tyto změny se však projeví postupně, a navíc oproti očekávanému demografickému vývoji stále představují zásah, který Českou republiku před růstem deficitu důchodové systému dostatečně neochrání.

Zapojení jiných zdrojů

Vláda počítá s tím, že do důchodové reformy zapojí příjmy z privatizace a dividendy státních podniků.

Příjmy z privatizace však představují nahodilý zdroj a u dividend státních podniků stále existují závazky, na jejichž hrazení se dividendy primárně používají, především jde o likvidace ekologických škod z dob socialismu.

Z toho důvodu je potřeba najít stabilní zdroj. A protože nejstabilnější složkou výdajů je spotřeba a její zdanění, zaručí zapojení DPH do důchodové reformy, že nebudeme muset čelit náhlému výpadku v rozpočtu na výplatu důchodů.

Zpět

 

Mgr.  Václav Horáček
e-mail: zc.zenats@kecaroh.valcav
web: www.vaclavhoracek.cz

Adresa kanceláře:
Sněmovní 4, 118 26 Praha 1
(mapa)

Adresa kanceláře v regionu:
Podhorská 377/20,
466 01  Jablonec nad Nisou
(mapa)

Úřední hodiny:
po telefonické či e-mailové domluvě

Asistentka:
Ivana Večeřová
e-mail: zc.manzes@23avorecev.anavi
telefon: 602 292 937

Zasílání novinek na e-mail

Budeme Vám zasílat odkazy na nové články na webu. Neunikne Vám žádná novinka!

Odhlášení lze provést z každého příchozího e-mailu.

Poslední fotografie

Web a IT infrastruktura: www.tfnet.cz
© 2013 Mgr. Václav Horáček - oficiální stránky poslance